Szanowni Państwo, Drodzy Uczniowie

Od 7 czerwca rodzice/opiekunowie mogą rejestrować na szczepienie dzieci, które ukończyły 12 rok życia. Aktualnie szczepienia odbywają się w punktach populacyjnych i powszechnych, można rejestrować się dzwoniąc pod numer 989 lub do punktu szczepień.

Mapa punktów szczepień https://www.gov.pl/web/szczepimysie/mapa-punktow-szczepien#/

Po zakończeniu wakacji szczepienia będą mogły być realizowane w trybie mobilnym na terenie placówek oświatowych. Będą je wykonywały podmioty lecznicze prowadzące stacjonarne punkty szczepień. W tych miejscach będzie  realizowany cały proces szczepienia, który obejmuje:

  •  zgodę rodzica,
  • kwestionariusz (w załączniku),
  • kwalifikację lekarza,
  • szczepienie.

Szczepienia będą odbywały się według następującego harmonogramu:

  •  I tydzień września (1.09-5.09) – tydzień informacyjny
  •  II tydzień września (6.09-12.09) – tydzień przygotowania do szczepienia – zbieranie przez wychowawców zgód od rodziców i opiekunów prawnych na szczepienie dzieci,
  • III tydzień września (13.09-19.09) – tydzień szczepień.

Przygotowanie się ucznia do szczepienia – rekomendacje dla rodziców

Ministerstwo Zdrowia opracowało także rekomendacje dotyczące przygotowania się ucznia do szczepienia. Są one skierowane przede wszystkim do rodziców i opiekunów. W zaleceniach znalazły się m.in. informacje dotyczące spożywania posiłków przed szczepieniem czy przyjmowania leków. Przed szczepieniem rodzice powinni zwrócić także szczególną uwagę na rzetelne wypełnienie kwestionariusza. Ważne jest, aby podali wszystkie istotne informacje o zdrowiu dziecka. (załącznik).

Dlaczego warto się zaszczepić? Jak działa szczepionka?

Szczepionka to najlepszy sposób na przerwanie transmisji wirusa, a tym samym na powrót do życia, które znamy sprzed okresu pandemii. Zaszczepienie się jak największej liczby osób zwiększa szansę na trwały powrót do stacjonarnych zajęć w szkołach, placówkach i na uczelniach, wydarzeń kulturalnych czy spotkań rodzinnych i towarzyskich. Dzięki szczepionce możemy chronić nie tylko nas samych, ale także naszych najbliższych.

Szczepionka wyzwala w organizmie człowieka naturalną produkcję przeciwciał. Stymuluje także nasze komórki odpornościowe, aby chroniły nas przed zakażeniem COVID-19. Szczepionka jest darmowa i dobrowolna.

Ministerstwo Edukacji i Nauki

Departament Informacji i Promocji

 

Comments are closed.