FINAŁ KONKURSU PLASTYCZNEGO POD HONOROWYM PATRONATEM TOMASZA SĘTOWSKIEGO

16-06-2018

12 czerwca 2018 r. odbył się FINAŁ KONKURSU PLASTYCZNEGO POD HONOROWYM PATRONATEM TOMASZA SĘTOWSKIEGO.

Hasło tegorocznego konkursu to „PRACOWNIA PRZYSZŁOŚCI”.

Tomasz Sętowski to niewątpliwie jeden z najbardziej interesujących współczesnych artystów. Zajmuje się głównie malarstwem olejnym i zaliczany jest do najwybitniejszych twórców „realizmu magicznego” czerpiącego inspiracje z surrealizmu. Warto przypomnieć, że ten kierunek w sztuce powstał w latach dwudziestych ubiegłego wieku.  Był to bunt wobec racjonalistycznej interpretacji świata a jednocześnie chęć zwrócenia uwagi na poznawczą i moralną siłę wyobraźni. Wystarczy przypomnieć sobie dzieła, które tworzył Salvador Dali.

Świat przedstawiony w obrazach Tomasza Sętowskiego również odbiega od realności. Na jego płótnach często możemy zaobserwować nagromadzenie elementów fantastycznych, baśniowych zamków, widocznych detali architektonicznych, postaci z bajek, pięknych kobiecych twarzy. Chaos związany z zagęszczeniem tak wielu elementów na małej powierzchni jest tylko pozorny. Są to kompozycje głęboko przemyślane, pełne urzekającego czaru, magii, pozwalające odkryć głębsze przesłanie artysty. Każda praca jest sugestywną wizją, która głęboko zapada w świadomości odbiorcy.

Język sztuki jest uniwersalny, potrafi dotrzeć do odbiorców w różnym wieku. Na wystawie pokonkursowej z zainteresowaniem oglądano prace zgromadzone w świetlicy szkolnej

Młodzi twórcy z ogromnym zainteresowaniem przysłuchiwali się słowom mistrza, który w niezwykle interesujący i bezpośredni sposób opowiadał o swojej twórczości.

Zachęcał do podejmowania dalszych prób realizowania własnych marzeń i konsekwentnego dążenia do celu.

Na zakończenie spotkania z Tomaszem Sętowskim była również okazja do zrobienia pamiątkowego zdjęcia na tle prac konkursowych oraz wypicia w towarzystwie mistrza herbaty i poczęstowania się pysznymi ciasteczkami, które serwowali uczniowie klasy gastronomicznej.

Tadeusz Łata

Comments are closed.