Wyjątkowa lekcja historii – 1 września 2018 r.

03-09-2018

Gdy niektórzy dopiero pakowali książki i prasowali koszule i bluzki na uroczystość rozpoczęcia nowego roku szkolnego, klasa 1c wraz z Panem Dyrektorem Stanisławem Dzwonnikiem, Panią Dyrektor Beatą Janicką oraz wychowawcą klasy Krzysztofem Kościański uczestniczyła w wydarzeniu zorganizowanym z okazji 100 rocznicy Odzyskania Niepodległości przez  Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Mykanowie we współpracy z Muzeum Częstochowskim w ramach projektu: „ Nie chciejcie Ojczyzny, która was nic nie kosztuje” (realizowanego z Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017 – 2021 przez Fundację CIVITAS CHRISTIANA), pod patronatem Kuratorium Oświaty w Katowicach – Delegatura w Częstochowie.

Gwiazdą wieczoru był zespół historyczno- patriotyczny FORTECA. Ten wyjątkowy koncert miał miejsce 1 września o godzinie 19.00 w nowoczesnej Hali Sportowej w Mykanowie. Upamiętniono tym samym rocznicę wybuchu II wojny światowej i agresji Niemiec hitlerowskich na Polskę. Przed koncertem ciekawą prelekcję wygłosił Pan Mariusz Grzyb – pracownik Muzeum Częstochowskiego. Tematem prezentacji była osoba Stanisława Sojczyńskiego ,,Warszyca” – kapitana piechoty Armii Krajowej, organizatora i dowódcy Konspiracyjnego Wojska Polskiego i jego dramatyczne losy  (o nim również opowiadał jeden z utworów zespołu Forteca pt. „I tylko wiatru szept”) . Po prelekcji mogliśmy uczestniczyć w najbardziej oryginalnej lekcji historii w stylu hard and heavy. Myślę, że zespoły Iron Maiden i Sabaton pogratulowałyby artystom z Fortecy wspaniałych kompozycji i doskonałego wykonania! Rockowo-metalowe, dynamiczne piosenki oraz liryczne ballady z patriotycznym przesłaniem doskonale przemówiły do zgromadzonej publiczności, w tym licznej młodzieży.

Nasi uczniowie byli bardzo zadowoleni z formy przekazu historii, a także z tego, że zanim oficjalnie przestąpią próg szkoły i rozpoczną naukę w ZSTiO im. S. Żeromskiego         (3 września) , już mieli okazję się lepiej poznać i polubić.

Dyr. Beata Janicka i  Prof. Krzysztof Kościański

Comments are closed.