FINAŁ KONKURSU PLASTYCZNEGO POD HONOROWYM PATRONATEM TOMASZA SĘTOWSKIEGO

 

 

Tomasz Sętowski to niewątpliwie jeden z najbardziej interesujących współczesnych artystów. Zajmuje się głównie malarstwem olejnym i zaliczany jest do najwybitniejszych twórców „realizmu magicznego” czerpiącego inspiracje z surrealizmu. Warto przypomnieć, że ten kierunek w sztuce powstał w latach dwudziestych ubiegłego wieku. Twórcy powoływali się na tzw. psychoanalizę. Pragnęli przenieść na grunt sztuki podświadome marzenia, pragnienia a nawet lęki.  Był to bunt wobec racjonalistycznej interpretacji świata a jednocześnie chęć zwrócenia uwagi na poznawczą i moralną siłę wyobraźni. Wystarczy przypomnieć sobie dzieła, które tworzył Salvador Dali.

Świat przedstawiony w obrazach Tomasza Sętowskiego również odbiega od realności. Na jego płótnach często możemy zaobserwować nagromadzenie elementów fantastycznych, baśniowych zamków, widocznych detali architektonicznych, postaci z bajek, pięknych kobiecych twarzy. Chaos związany z zagęszczeniem tak wielu elementów na małej powierzchni jest tylko pozorny. Są to kompozycje głęboko przemyślane, pełne urzekającego czaru, magii, pozwalające odkryć głębsze przesłanie artysty. Każda praca jest sugestywną wizją, która głęboko zapada w świadomości odbiorcy.

Język sztuki jest uniwersalny, potrafi dotrzeć do odbiorców na całym świecie. Tomasz Sętowski z powodzeniem organizował wystawy swych prac w Szwajcarii, Nowym Jorku, Emiratach Arabskich, Dubaju. W ubiegłym roku jedno z pytań na maturze ustnej z języka polskiego nawiązywało do jego obrazu pt. „Malarz i modelka”. Każdy jego wernisaż to wydarzenie kulturalne. Właśnie artysta tej rangi już po raz trzeci zgodził się być patronem konkursu plastycznego w naszej szkole. Tegoroczne hasło konkursu brzmiało: „Przyszłość w głowie i na głowie”. Warunkiem uczestnictwa było wykonanie pracy plastycznej dowolną techniką – farbą, ołówkiem, kredką, mogła to również być rzeźba.

Prace oceniane były w kilku kategoriach i grupach wiekowych. 25 kwietnia pan Tomasz Sętowski – najbardziej znany częstochowski artysta plastyk wręczał laureatom nagrody wraz z dyrektorem naszej szkoły panem Stanisławem Dzwonnikiem. Wśród uczniów szkół gimnazjalnych:

I miejsce za pracę  „Mój świat” przyznano uczennicy Aleksandrze Gątkowskiej z Gimnazjum nr 7 im. K. J. Gałczyńskiego w Częstochowie.

II miejsce otrzymał za pracę „Rzecz nieprzymiotna” uczeń Michał Respondek reprezentujący Gimnazjum im. Pawła Edmunda Strzeleckiego w Czarnym Lesie.

II miejsce zajął Filip Holik za pracę „Magiczny czas” ze Szkoły Podstawowej nr 46 im. S. Żeromskiego w Częstochowie.

III miejsce otrzymała Kinga Jończyk za pracę „Zagadka” z Zespołu Szkół w Czarnym Lesie.

Wśród uczniów ze szkół średnich nagrody przyznano:

– Aleksandrze Ryszczyk za pracę „Marzenia” z ZSTiO im. S. Żeromskiego w Częstochowie – I miejsce.

– Adamowi Zakrzewskiemu II miejsce za pracę „Marzyciel” – ZSTiO im. S. Żeromskiego w Częstochowie i równorzędne II miejsce Krystianowi Łapcikowi za pracę pt. „Nimfa”.

Osobno oceniono prace wykonane w metalu, drewnie oraz rzeźby. Tutaj bezkonkurencyjna okazała się młodzież z Gimnazjum SPSK im. św. Józefa w Częstochowie. W tej kategorii nagrody przyznano: I miejsce – Natalii Kłok za pracę „Piękno przychodzi z czasem”, II miejsce – Julii Suchan za pracę „Piękny umysł”, III miejsce –Natalii Jakubskiej za pracę „Strażnik czasu”.

Z zainteresowaniem oglądano prace zgromadzone w świetlicy szkolnej na wystawie pokonkursowej. Młodzi twórcy z ogromnym zainteresowaniem przysłuchiwali się słowom mistrza, który w niezwykle interesujący i bezpośredni sposób opowiadał o swojej twórczości.

Zachęcał do podejmowania dalszych prób realizowania własnych marzeń i konsekwentnego dążenia do celu. Zaprosił również wszystkich nagrodzonych i wyróżnionych wraz z opiekunami do swego Muzeum Wyobraźni przy ul. Oławskiej w Częstochowie, gdzie można zobaczyć wiele jego obrazów, grafik, rzeźb, kompozycji przestrzennych oraz śledzić proces twórczy artysty.

Na zakończenie spotkania z Tomaszem Sętowskim była również okazja do zrobienia pamiątkowego zdjęcia na tle prac konkursowych oraz wypicia w towarzystwie mistrza herbaty i poczęstowania się pysznymi ciasteczkami, które serwowali uczniowie klasy gastronomicznej.

Tadeusz Łata

Comments are closed.