Przedwojenne komedie

15-03-2018

Adolf Dymsza, Eugeniusz Bodo, Helena Grossówna czy Mieczysława Ćwiklińska to wybitne postacie przedwojennej komedii. W okresie międzywojennym komedia z elementami rewii i kabaretu to najpopularniejszy gatunek filmowy w Polsce. Pierwszą polską komedią był film pt: „Antoś po raz pierwszy w Warszawie” z 1908 roku, ale największy rozkwit gatunku nastąpił wraz z wprowadzeniem dźwięku, czyli dopiero po 1930 roku i trwał aż do wybuchu II wojny światowej.

W ramach uroczystości związanych z obchodami setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę młodzież naszej szkoły przez trzy dni poznawała wybrane polskie komedie. W poniedziałek (12 marca) był to film z 1934 roku pt:„Czy Lucyna to dziewczyna?”, klasyczna komedia w reżyserii Juliusza Gardiana. Główną podwójną rolę w nim zagrała Jadwiga Smosarska, której partnerował Eugeniusz Bodo. Bohaterka, dyplomowany inżynier, aby zatrudnić się w fabryce swojego ojca przebiera się za mężczyznę i poznaje miłość swojego życia. Wtorek (13 marca) upłynął pod znakiem filmu „Zapomniana melodia” z 1938 roku w reżyserii Konrada Toma i Jana Fethkego. Film uznany za jeden z najlepszych w dziejach polskiego kina opowiada historię Instytutu Dokształcającego dla Dziewcząt, przekształconego w muzyczny zespół. W filmie zagrała cała plejada przedwojennych gwiazd: Aleksander Żabczyński, Antoni Fertner, Helena Grossówna i Jadwiga Andrzejewska. Wykreował on takie przeboje jak: „Już nie zapomnisz mnie….”, czy „Ach jak przyjemnie kołysać się wśród fal…” Ostatni dzień pokazów filmowych (14 marzec) pozwolił uczniom naszej szkoły podziwiać talent dwóch wybitnych przedwojennych aktorów: Eugeniusza Bodo i Adolfa Dymszę zwanego powszechnie Dodkiem. Spotkali się oni w przezabawnej komedii „Paweł i Gaweł” znakomicie pokazującej talent obu aktorów. Towarzyszyła im piękna Helena Grossówna jako „cudowne dziecko”. Z przedwojennymi filmami spotkamy się jeszcze w ramach obchodów w naszej szkole stulecia niepodległości Polski i mamy nadzieję, że te spotkania pozostawią trwałe i niezapomniane ślady w naszym postrzeganiu okresu międzywojennego.

W świetlicy szkolnej wszyscy zainteresowani mogą się w marcu zapoznać z wystawą pt: „100 LAT NIEPODLEGŁEJ”, która została przygotowana z materiałów opracowanych z tej okazji przez Instytut Pamięci Narodowej. Zapraszamy do obejrzenia wystawy i uczestnictwa w różnych aktywnościach związanych z obchodami rocznicy w naszej szkole :)))

Przygotowała: D. Pintal

Comments are closed.