08-05-2018

26 kwietnia 2018 roku w Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. Stefana Żeromskiego w Częstochowie odbył się VI Regionalny Konkurs Piosenki Niemieckojęzycznej „Jeder kann singen” pod patronatem Prezydenta Miasta Częstochowy Krzysztofa Matyjaszczyka, którego celem było m. in. propagowanie nauki języka niemieckiego oraz kultury języka i żywego słowa, a także kształtowanie postawy otwartości i tolerancji wobec innych narodów, ich kultury i języka. Konkurs został zorganizowany przez p. Joannę Kramer, p. Dorotę Wójcik i p. Janusza Posturzyńskiego.  Na scenie Żeromskiego zaprezentowali się uczniowie szkół gimnazjalnych i siódmych klas szkół podstawowych z Częstochowy i regionu: Kłobucka, Koniecpola, Lelowa, Panek i Żytna.

Zmagania konkursowe obserwowało jury w składzie:

  • Pani Dyrektor Beata Janicka – nauczycielka języka polskiego, przewodnicząca
  • Pan Krzysztof Baliński – baryton częstochowskiego chóru „Pochodnia”
  • Pan Janusz Posturzyński – nauczyciel wiedzy o kulturze
  • Pani Joanna Kramer i Pani Dorota Wójcik – nauczycielki języka niemieckiego.

Uczestników konkursu uroczyście i serdecznie powitała Pani Dyrektor Beata Janicka, a przesłuchania poprzedził występ Karoliny Owczarek z klasy pierwszej o profilu gastronomicznym. W rolę konferansjerek wcieliły się uczennice drugiej klasy humanistyczno-mundurowej Ilona Biczak i Weronika Dors, które energicznie i z humorem zapowiadały poszczególne punkty programu. W trakcie obrad jury publiczność mogła obejrzeć filmy o naszej szkole, a także skosztować przepysznych ciast i kawy z ekspresu, serwowanej przez uczniów drugiej klasy o profilu gastronomicznym Jakuba Busa, Bartosza Czechowicza i Katarzynę Szczepańską.

Uczestnicy muzycznych zmagań prezentowali wysokie umiejętności wokalne, zachwycili jurorów dojrzałością w interpretacji utworów oraz swobodą i poprawnością śpiewania w języku niemieckim. Po burzliwych obradach wyłoniono zwycięzców:

I miejsce

  • uzyskała Katarzyna Utratny, uczennica  2 klasy Gimnazjum Publicznego im. K.I. Gałczyńskiego w Żytnie; opiekun Pani Marta Oracz

II miejsce  ex aequo zajęły

  • Julia Chudzik z 7 klasy SP nr 36 im Polskich Olimpijczyków w Częstochowie; opiekun Pani Anna Kamosińska
  • oraz Hanna Wójcik z 7 klasy SP nr 3 im. Jana Pawła II w Kłobucku; opiekun Pani Katarzyna Kochalska

III miejsce zajęła

  • Maryna Serweta, uczennica 3 klasy  Gimnazjum im. S. Staszica w Pankach; opiekun Pani Ewa Serweta

wyróżnienia odebrali:

  •  duet Agnieszka Łysakowska i Przemysław Suliga z 3 klasy Katolickiego Gimnazjum SPSK im. Matki Bożej Jasnogórskiej w Częstochowie, opiekun Pani Barbara Borzuchowska-Stępień
  •  zespół: Arkadiusz Dłubak, Maja Grzyb, Mikołaj Kurek, Natalia Portas –Pisarek, Maciej Rogowski, Jakub Zatoń z 3 klasy Gimnazjum nr 14 (obecnie SP nr 29) w Częstochowie; opiekun Pani Ewelina Brodzińska  i Pani Magdalena Kempa

Laureaci nagrodzeni zostali dyplomami oraz albumami i książkami. Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy za udział, a opiekunowie podziękowania za przygotowanie uczniów do konkursu. Zdobywczyni pierwszego miejsca Katarzyna Utratny wystąpiła przed nami jeszcze raz, czarująco śpiewając utwór „Dir gehört mein Herz” niemieckiego piosenkarza i autora piosenek Gregora Meyle.

Mimo zasad konkursowych – konieczność wyłonienia zwycięzców oraz wyróżnień – był to po prostu piękny koncert muzyki niemieckojęzycznej o bardzo zróżnicowanej stylistyce, który dostarczył nam wiele wzruszeń i doznań estetycznych.

Dziękujemy Uczniom i ich Nauczycielom za piękne przygotowanie i zaprezentowanie się w naszej szkole. Dziękujemy Pani Marcie Zdańskiej-Szewczyk i Pani Annie Wosik za przygotowanie kawiarenki, a Arturowi Matuszczykowi z klasy informatycznej za obsługę techniczną utworów i prezentacji. Wszystkim uczestnikom życzymy sukcesów wokalnych oraz w nauce języka niemieckiego.

Serdecznie zapraszamy na VII Konkurs Piosenki Niemieckojęzycznej
„Jeder kann singen”, który odbędzie się w Żeromskim w przyszłym roku szkolnym.

Joanna Kramer

Comments are closed.