Niedzielne zakupy – tak czy nie?

Do parlamentu polskiego trafił obywatelski projekt ustawy znacznie ograniczający handel w niedzielę. Aktualnie trwają nad nim prace w sejmowej podkomisji stałej do spraw rynku pracy. Rząd zgłosił kilkanaście poprawek do obywatelskiego projektu, ale zarekomendował poparcie dla dalszych prac nad nim. Polacy od dawna przyzwyczaili się do spędzania czasu w niedzielę na zakupach w centrach handlowych, dlatego sprawa zakazu handlu w niedzielę mocno interesuje opinię publiczną i dzieli. W Europie stosuje się w tej kwestii różne rozwiązania, prawie całkowity zakaz handlu w niedzielę występuje w: Norwegii, Niemczech, Szwajcarii i Austrii, częściowy zakaz i różne ograniczenia stosuje się w: Wielkiej Brytanii, Francji, Belgii, Holandii, Hiszpanii i Grecji, w pozostałych krajach europejskich nie ma żadnych przepisów ograniczających handel w niedzielę.

Jak wprowadzenie zakazu handlu w niedzielę wpłynie na gospodarkę polską? Kto na tym zyska, a kto straci? Jak do sprawy odnoszą się Polacy? Czy ustawą można zmienić mentalność i przyzwyczajenia rodaków? Na te i inne związane z problemem pytania próbowała odpowiedzieć młodzież podczas debaty oksfordzkiej w Żeromskim. Temat debaty brzmiał: „Czy w Polsce powinien być całkowicie zakazany handel w niedzielę?”, a odbyła się ona 19 maja 2017 roku. Podczas spotkania uczniowie szkoły wysłuchali krótkiego wykładu, wygłoszonego przez Panią Bożenę Korczak, która w przystępny sposób przybliżyła młodzieży podstawowe zagadnienia ekonomiczne związane z tematyką spotkania. Właściwa debata prowadzona przez marszałka Panią Dorotę Pintal dzieliła się na część konkursową i ogólną. W części konkursowej wystąpiło 14 mówców z różnych klas. Prezentowali oni swoje stanowisko i argumenty w limitowanym czasie zgodnie z regulaminem debaty oksfordzkiej. Wystąpienia mówców w części konkursowej były oceniane przez jury, któremu przewodniczyła Pani Beata Wieczorek według następujących kryteriów: znajomość problematyki, spójność wypowiedzi, logika argumentów, poprawność językowa, otwartość na dialog z publicznością. Po części konkursowej debaty nastąpiła część ogólna dostępna dla wszystkich uczestników spotkania. Spotkanie zakończyło się nagrodzeniem najlepszych mówców oraz głosowaniem wszystkich uczestników spotkania za lub przeciw tezie zawartej w głównym temacie debaty.

            Wszyscy mówcy w części konkursowej byli świetnie przygotowani do wystąpienia, niektórym utrudniła wypowiedź publiczną trema, ale w starciu z nią poradzili sobie świetnie i z wdziękiem pokonali stres utrudniający wystąpienie. Jury najwyżej oceniło i nagrodziło dyplomami i nagrodami książkowymi następujących mówców: Natalię Szymańską z klasy I k TM, Aleksandrę Surmacką z klasy I a LO i Sylwię Ligus z klasy I j TM. W głosowaniu kończącym spotkanie zdecydowana większość uczestników była przeciwna zakazowi handlu w niedzielę (56 % przeciw zakazowi, 23 % za zakazem, pozostali wstrzymali się od głosu), według badań sondażowych przeprowadzonych  między 24 a 28 marca  na ten temat dla „Dziennika Gazety Prawnej” 54,9 % badanych Polaków była przeciwna wprowadzeniu takich ograniczeń w handlu, a 31,5 % popierało takie zmiany. Ostateczny kształt tych zmian będzie prawdopodobnie znany dopiero w czerwcu, a ewentualne nowe przepisy będą obowiązywać od 1 stycznia 2018 roku. Organizatorzy dziękują wszystkim zainteresowanym uczestnikom spotkania i zapraszają do uważnego śledzenia aktualnych problemów społecznych i ekonomicznych w naszym kraju oraz odważnego wypowiadania się na ich temat :)))

Comments are closed.