Obóz mundurowy w Chochołowie 2017

Na przełomie czerwca i lipca przez dziewięć upalnych dni Harcerski Ośrodek w Chochołowie, przypominał koszary, tereny wokół ośrodka oraz pobliskie góry i lasy stały się miejscem manewrów wojskowych. „Sprawcami” tej zmiany byli nasi nauczyciele Arkadiusz Mojsa, Zbigniew Prokop oraz Sławomir Ogłaza, główni organizatorzy warsztatów militarnych dla uczniów klasy mundurowej  Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. S. Żeromskiego.
Dla uczniów klasy pierwszej tegoroczny obóz stwarzał możliwość doskonalenia umiejętności nabytych przez cały rok szkolny. Pierwszoklasiści poszerzyli swoja wiedzę z zakresu szeroko pojętych wiadomości ogólno – wojskowych. Uczniowie w ramach zajęć bojowych ćwiczyli strzelanie z broni pneumatycznej, oraz przeżyli pokaz strzelecki z broni ostrej, dzięki uprzejmości żołnierzy z pobliskiej jednostki.

Ćwiczenia taktyczne dotyczyły sposobu poruszania się w terenie, elementów maskowania patrolu podczas zadań bojowych, przenoszenia sprzętu w różnych sytuacjach, bytowania w terenie oraz zachowania się w czasie działań nieregularnych. Młodzież uczyła się rozpoznawania i organizacji ubezpieczania terenu oraz ćwiczyła marsz ubezpieczony. W czasie zorganizowanych wycieczek z „Ujkiem Staskiem”, bo tak nazywał się nasz przewodnik po dolinie Kościeliskiej, młodzież miała możliwość zapoznania się z elementami wspinaczki wysokogórskiej oraz zasadami eksploracji jaskiń.
Ważnym działem zajęć warsztatowych był orientering – dyscyplina polegająca na przebyciu w jak najkrótszym czasie określonej trasy w terenie, z zaliczeniem wyznaczonych punktów kontrolnych. Uczestnicy zajęć odbyli trening w zakresie orientowania się w terenie. Przyszli adepci służb mundurowych musieli wykazać się umiejętnościami posługiwania się mapą i busolą. Nasi uczniowie świetnie zorganizowali akcję ratunkową podczas gwałtownej burzy pomagając w ewakuacji dzieci z obozu organizowanego przez Caritas, oraz w przeniesieniu ich dobytku w bezpieczne miejsce.
Z zakresu samoobrony młodzież ćwiczyła elementy walki wręcz i chwyty obezwładniające napastnika. . Profesjonalizm i kompetencje pedagogiczne instruktorów, zaangażowanie dyrekcji szkoły  zagwarantowały zarówno właściwą realizację rozbudowanego i niełatwego programu ćwiczeń warsztatowych, jak też bezpieczeństwo uczniów. Warto także zaznaczyć, że udział w tych zajęciach był dla uczniów ZSTiO dofinansowany ze środków Urzędu Miasta Częstochowy.
Wszystkie nabyte przez uczniów w czasie dziewięciodniowych warsztatów umiejętności są przydatne nie tylko na polu walki, ale w każdej sytuacji kryzysowej, a wiele z nich można wykorzystać nawet w codziennym życiu. Uczestnictwo w obozie militarnym utwierdziło uczniów w przekonaniu o trafnym wyborze szkoły średniej. Znakomita większość z nich planuje swoją karierę zawodową związać ze służbami mundurowymi, a w bliższej perspektywie czasowej wyjechać na kolejny obóz mundurowy.

Comments are closed.