Najlepszy w Polsce … relacja z Mistrzostw Młodych Kelnerów

20-03-2018

Z pewnością 13 marca 2018 r. roku uczeń Patryk Pokorski z klasy IV U, uczeń technikum, zdobywający zawód technika żywienia i usług gastronomicznych, zapamięta szczególnie. Tego dnia odbyły się Mistrzostwa Młodych Kelnerów, w odległych od naszego miasta, Siedlcach.
W konkursie wzięło udział 17 uczniów ze szkół gastronomicznych z terenu całego kraju. W tym roku odbyła się już III edycja Mistrzostw. Patryk pokonał wszystkich uczestników, i mogę z całą pewnością napisać bezstronnie, że w pięknym stylu. Nie miał sobie równych. Warto podkreślić, że konkurs objęła patronatem Minister Edukacji Narodowej Pani Anna Zalewska.

Mistrzostwa odbyły się w kilku etapach. Na początek organizatorzy Stowarzyszenia Kelnerów Polskich i Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 im. Stanisława Staszica w Siedlcach sprawdzili wiedzę teoretyczną uczestników, przeprowadzając test z zakresu zasad prawidłowej obsługi gości, następnie odbyła się pierwsza konkurencja praktyczna – serwis napoju gazowanego. Po tych dwóch konkurencjach, do dalszych zmagań, sędziowie zakwalifikowali dwunastu uczestników.

W etapie drugim uczestnicy mieli za zadanie zmienić obrus przy gościach, nie pokazując blatu stołu i zaserwować przekąski serwisem francuskim – z półmiska na talerz gościa. Po tych konkurencjach jurorzy zmuszeni byli wybrać czterech finalistów, co nie było łatwe, ponieważ poziom zawodów był na bardzo wysokim poziomie. Przy ogłaszaniu składu listy nagrodzonych uczniów sędziowie zdradzili małą tajemnicę, że jeden z zawodników wykonał serwis uzyskując maksymalną ocenę, jak się później okazało, tym kelnerem był Patryk.

Finał to wielkie emocje, nie tylko dla czerech najlepszych kelnerów, ale również dla opiekunów oraz licznie zgromadzonej publiczności, która kibicowała zawodnikom. Należało podać tort metodą angielską – dzieląc go na wózku przy stoliku gości. Patryk, bardzo skupiony, podawał tort jako ostatni zawodnik. Po skończeniu serwisu przez chwilę zatańczył z radości na sali – wiedział, że jego serwis był perfekcyjny, lecz emocje związane z ogłoszeniem wyników były bardzo duże. Po kilku minutach został ogłoszony werdykt – Patryk Pokorski z Zespołu Szkół Technicznych
i Ogólnokształcących im. Stefana Żeromskiego w Częstochowie -Mistrzem Młodych Kelnerów 2018
.

Co, oprócz technicznych umiejętności, jest oceniane, na co zwraca się uwagę podczas konkursu?

– Kontakt z gościem, nawiązanie relacji, no i oczywiście uśmiech, który powinien być nieodłącznym elementem obsługi- mówi Pan Jakimowicz, juror konkursu, członek Zarządu Kelnerów Polskich.

Jako główny cel konkursu Michał Chabior, Prezes Zarządu Kelnerów Polskich, wskazuje promowanie zawodu, w którym tak ważna jest cierpliwość, wyrozumiałość i profesjonalizm. Na pracę kelnera składają się szczegóły, które tworzą całość obsługi, a tym samym zadowolenia gości – dodaje.

Konkurs został zorganizowany perfekcyjnie, z doskonałymi pokazami sztuki barmańskiej
w wykonaniu Jakuba Kaczkowskiego z Air Show Flair, gdzie do sporządzania soft drinków został użyty ciekły azot. Bardzo ciekawą prelekcję na temat kulinarnych tradycji staropolskich miała pani Małgorzata Borkowska. Artur Długosz, z zarządu stowarzyszenia, zaprezentował pokaz flambirowania owoców. Z dużym aplauzem spotkało się otwarcie szampana przez Prezesa z użyciem szabli, tak zwane szablowanie.

W konkursie uczestniczył w roli opiekuna i z satysfakcją relację spisał:

mgr Krzysztof Przysuszyński

nauczyciel przedmiotów zawodowych

Comments are closed.