Akademia z okazji 97 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę

12 listopada w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji 97 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.  Miała ona na celu przybliżenie wydarzeń w dziejach narodu polskiego, od utraty niepodległości przez Polskę w 1795 roku do jej odzyskania w 1918 roku. Przedstawienie pt. ,,Pociąg do wolności” składało się  z czterech części , które stanowiły stacje : Niewola  Powstania, I Wojna Światowa, Wolność.

W II połowie XVIII w. Polska należała do największych i najludniejszych krajów Europy,  jednakże jej ustrój polityczny nie był dostosowany do zmienionej sytuacji.  Przewlekły kryzys wewnętrzny zakończył się upadkiem I Rzeczypospolitej w 1795 roku.  Rosja, Austria i Prusy w 1797 r. przyjęły konwencję, która raz na zawsze miała wymazać ,,imię polskie”.

Utworzenie Legionów Polskich we Włoszech i Księstwo Warszawskie nie rozwiązywały sprawy polskiej. Polacy oczekiwali spełnienia swych nadziei. Królestwo Polskie otrzymało od cara liberalną konstytucję, nie była ona jednak w pełni wykorzystana. Powstanie listopadowe  1830-1831 i styczniowe 1863-1864  nie przyniosły Polakom wolności , a Królestwo Polskie utraciło resztki swej dotychczasowej odrębności.

W odbudowie niepodległej Rzeczypospolitej decydujące znaczenie miał Józef Piłsudski, który wsparł się na państwach centralnych.  Powstały polskie organizacje militarne  oraz Kompania Kadrowa i Legiony Polskie, które walczyły po stronie państw centralnych do 1917 roku. Józef Piłsudski przejął władzę w Polsce  11.11.1918 roku. Tego samego dnia został podpisany rozejm w Compiegne. Nadzieje na odzyskanie niepodległości przez Polskę stały się wówczas bardzo realne.

Akademia miała piękną oprawę muzyczną. Wykonano wiele utworów patriotycznych:  Biały Krzyż (Oliwia Jarkiewicz), Powrócisz tu (Kinga Dziadynak), Rotę (Ola Goudy), Pytasz mnie (Joanna Fiutak), Legiony (Dominika Biecek) oraz Warszawiankę, na pianinie grał Michał Marchewka. W przedstawieniu wystąpili uczniowe klas IIa i IIId, całość przygotowały panie: Magdalena Krzypkowska – Ujma i  Małgorzata Musiałek.

Comments are closed.