Debata na temat przyszłości handlu

Debata o przyszłości handlu- zdjęcie nr 1022 kwietnia 2022 roku po przerwie związanej z pandemią przywróciliśmy w naszej szkole tradycję debat oksfordzkich. Są one bardzo dobrą szkołą demokracji i pozwalają wszystkim zainteresowanym uczestniczyć w spotkaniach na temat aktualnych problemów społecznych. Tegoroczna debata poświęcona była przyszłości handlu. Na naszych oczach zmienia się rzeczywistość i zwyczaje zakupowe. Czas pandemii wymusił na wszystkich zmianę stylu życia i nawyków handlowych. Tradycyjne sklepy mają silną konkurencję w postaci sklepów internetowych. Z konieczności lub wygody coraz więcej konsumentów wybiera zakupy w zaciszu własnego domu za pośrednictwem Internetu. To rodzi pytanie jaka będzie przyszłość naszych zakupów. Czy sklepy w sieci zastąpią tradycyjne galerie?

Uczniowie naszej szkoły i zaproszeni goście ze Szkoły Podstawowej nr 53 w Częstochowie i Szkoły Podstawowej im Jana Kochanowskiego w Czarnym Lesie debatowali na temat: „Czy w przyszłości znikną tradycyjne sklepy, a handel przeniesie się do sieci?”. Debata miała formę konkursu dla mówców, wzięło w niej udział 12 uczestników. Część konkursowa poprzedzona była wstępem, podczas którego uczennice naszej szkoły przedstawiły informację na temat zmian w aktualnych zwyczajach zakupowych społeczeństwa polskiego oraz wyniki ankiety na ten temat przeprowadzonej wśród uczniów naszej szkoły. Po smacznym poczęstunku przygotowanym przez klasy technikum gastronomicznego uczniowie naszej szkoły i zaproszeni goście przystąpili do zmagań konkursowych na argumenty. Jury doceniło i nagrodziło czterech mówców: Zuzannę Cieślik i Weronikę Woźniak ze Szkoły Podstawowej w Czarnym Lesie, Kacpra Kaczmarka ze Szkoły Podstawowej nr 53 w Częstochowie oraz Katarzynę Żółtowską reprezentującą naszą szkołę.

Gratulujemy wyróżnionym i wszystkim uczestnikom debaty.

Końcowy wniosek ze spotkania, po głosowaniu wszystkich uczestników jest następujący: sklepy tradycyjne w przyszłości nie znikną na rzecz internetowych. Większość uznała, że sklepy tradycyjne to lubiana przez wielu konsumentów forma zakupów i nie zostanie ona całkowicie zastąpiona przez handel w sieci. Obie te formy mogą istnieć obok siebie, a każdy kupujący wybierze dla siebie najlepszą.

Opracowała

Dorota Pintal

Comments are closed.