09-11-2020

Ozdobny napis Narodowe Święto Niepodległości

11 listopada 1918 r. spełnił się sen pokoleń Polaków – Państwo Polskie narodziło się na nowo. Po rozbiorach i 123 latach niewoli, rusyfikacji  i germanizacji po wielkich powstaniach, wolna  Polska  powróciła  na  mapę  świata.

Józef Piłsudski na tle biało-czerwonej flagi

W latach 1919–1936 rocznice odzyskania niepodległości świętowano w Warszawie jako uroczystości o charakterze wojskowym. Pierwszy raz w pełni uroczyście upamiętniono odzyskanie niepodległości 14 listopada 1920. Tego dnia uhonorowano Józefa Piłsudskiego jako zwycięskiego Wodza Naczelnego w wojnie polsko-bolszewickiej wręczając mu buławę marszałkowską.. Rangę święta państwowego nadano Świętu Niepodległości dopiero ustawą
z dn. 23 kwietnia 1937. Miało ono łączyć odzyskanie suwerenności państwowej
z zakończeniem I wojny światowej oraz upamiętniać już nieżyjącego Józefa Piłsudskiego.
Po II wojnie światowej zniesione ustawą Krajowej Rady Narodowej 22 lipca 1945, przywrócono je ustawą w okresie transformacji systemowej 15 lutego 1989.

Niech ta 102 rocznica odzyskania niepodległości zachęci nas mimo epidemii do świętowania. Zróbmy co możliwe. Wywieśmy w tym dniu naszą flagę.

Zachęcamy również do obejrzenia wyjątkowego filmu. Dostępny na Ipla.tv. Dostęp online na komputerze, tablecie i smartfonie.

 „Niepodległość” to pełnometrażowy film dokumentalny utworzony z archiwalnych materiałów z lat 1914 – 1923. Wyjątkowa produkcja została zrealizowana dla uczczenia stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości

Film pokazuje fenomen odzyskania niepodległości w 1918 roku: walkę o polskie granice
w czasie I Wojny Światowej, w czasie wojny polsko-sowieckiej, w powstaniach
i plebiscytach, walkę dyplomatyczną w Wersalu. „Niepodległość” to także zapis ówczesnego życia społecznego, gospodarczego i kulturalnego. Polacy pracują, bawią się, od nowa budują miejsce na ziemi dla siebie i swej ojczyzny. Narrację prowadzą świadkowie i uczestnicy wydarzeń, którzy pozostawili pisemne świadectwa swych losów i historii.

Comments are closed.