2 września 2022 odbył się marsz upamiętniający wybuch II wojny światowej. Uczniowie z czterech częstochowskich szkół ponadpodstawowych: Zespołu Szkół Technicznych, Zespołu Szkół im J. Kochanowskiego, Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. S. Żeromskiego oraz Zespołu Szkół Samochodowych pokonali trasę liczącą około 7 km. Start miał miejsce na Cmentarzu Kule, gdzie przy kwaterze żołnierzy poległych we wrześniu 1939 roku odbył się apel poległych. Por. Adam Dłużniak przedstawił zebranym rys historyczny walk wrześniowych 1939 roku na ziemi częstochowskiej, oparł się o monografię „Czołgi na przedmieściach 7 Dywizja Piechoty w obronie Częstochowy 1-3 września 1939 roku” Adama Kurusa.
Autor (…) z wielką biegłością przedstawił rzeczywistą historię zapomnianych bojów 7 Dywizji Piechoty. Pieczołowicie zebrał rozproszone dokumenty oraz relacje obu stron walki i godzina po godzinie odtworzył losy poszczególnych oddziałów i pododdziałów. Udowodnił, że dywizja tocząc walki o Częstochowę w dniach 1 – 3 września, wycofała się ze swoich pozycji nie z powodu przegranej, ale po to aby uniknąć okrążenia. Synowie Ziemi Częstochowskiej, po skutecznej obronie umocnionej pozycji „Częstochowa”, nie opuszczali jej jako przegrani, ale jako żołnierze wypełniający uzasadniony rozkaz o odwrocie. Drugie wydanie zostało wzbogacone o dodatkowe dokumenty, relacje i ustalenia, które Autor odnalazł lub otrzymał od czytelników już po wydaniu książki. Stanowią one kolejne uzupełnienia i uszczegółowienia historii walk i jeszcze dokładniej odsłaniają te jedne z najbardziej zapomnianych do tej pory epizodów wojennych z kampanii polskiej 1939 roku. Pozwalają na dokładne porównanie z dokumentami i relacjami niemieckimi. Przywracają nazwiska żołnierzy, zwłaszcza tych, którzy życiem zapłacili za wierność Rzeczypospolitej i spoczywają na okolicznych cmentarzach. Pokazują rzeczywiste straty Niemców i pozwalają skonstatować, że walki w okolicach Częstochowy były krwawym i ciężkim bojem dla niemieckich żołnierzy i że wielu z nich to właśnie tu zakończyło swój udział w II wojnie światowej. (…) Mortui viventes obligant – Zmarli zobowiązują żywych, aby w mrokach niepamięci nie zginęła dzielna 7 Dywizja Piechoty. Książka Adama Kurusa jest fundamentem zbiorowej świadomości o walkach w rejonie Częstochowy. Warto ją wykorzystać dla przywrócenia pamięci o krwawych, ale jakże chwalebnych tamtych wrześniowych dniach – mówił Adam Dłużniak
Trasa marszu biegła obok koszar 27 pp oraz schronów bojowych znajdujących się w dzielnicy Grabówka, gdzie dyrektor ZS im. Kochanowskiego Mariusz Zawada przywitał uczestników marszu kiełbaskami z grilla. Kadeci zapalili znicz pod tablicą znajdującą się przy schronie bojowym.
W uroczystościach uczestniczyli: Naczelnik Wydziału Edukacji UM Rafał Piotrowski, dyrektor ZST Patrycja Rozpondek, nauczyciele oraz dwustu uczniów klas mundurowych.