W środę, 5 października uczniowie klas: 1B, 2G/P, 2C, 1H, 1A, 2K wraz z opiekunami Barbarą Surmacką, Joanną Chmielarską, Joanną Kramer, Agnieszką Gruszką i Ewą Gronkiewicz, obejrzały spektakl w Teatrze im. A. Mickiewicza „Kandyd, czyli optymizm” Voltaire’a, w reżyserii Rafała Szumskiego w przekładzie Tadeusza Boya Żeleńskiego. Autorem adaptacji scenicznej oraz tekstów piosenek jest Maciej Wojtyszko.
Ten ponadczasowy tekst z klasyki literatury, poraża swą aktualnością, wzrusza, zachwyca i bawi. Sztuka Voltaire’a cechuje się szybką narracją, pełną fantastycznych zdarzeń i nagłych zwrotów akcji. Aktorzy na oczach widzów raz po raz przeobrażają się w różne postaci i…przez niemal dwie godziny nie schodzą ze sceny.
„Kandyd, czyli optymizm”, to opowieść przypominająca odwieczne dylematy człowieka, dodająca otuchy, to sztuka o naturze, sile i granicy optymizmu.
Po odkrytym przez Hrabiego romansie Kandyda z Kunegundą, zostaje on wyrzucony z pałacu i skazany na wędrówkę-tułaczkę. Podróżuje wraz z Panglossem po świecie, odwiedza przeróżne krainy, staje się wnikliwym obserwatorem i komentatorem rzeczywistości. Autor „wtłacza” bohatera w najrozmaitsze, nieprawdopodobne sytuacje, każe mu doznawać najbardziej fantastycznych przygód, a wszystko po to, aby zweryfikować tezę Panglossa o najlepszym ze światów.
Trwająca niemal dwie godziny sztuka, to rewia ironii, zabawy, ale przede wszystkim głębszych refleksji i emocji, których można doświadczyć podczas przedstawienia. Elementem, który spaja spektakl, są piosenki śpiewane przez aktorów oraz muzyka na żywo, której można doświadczyć dzięki kwartetowi smyczkowemu. Dzięki muzycznej ekspresji, bierze on niejako czynny udział w rozgrywanych wydarzeniach-zwłaszcza pod koniec sztuki, kiedy przenosi się ze swoimi instrumentami na balkon.
Polecamy ten spektakl każdemu, jest pełen radości, śmiechu, ale i refleksji o życiu i świecie. Zdjęcia ze spektaklu pochodzą z Galerii Foto Piotra Dłubaka ze strony Teatru im. A. Mickiewicza:https://www.teatr-mickiewicza.pl/sp251,Kandyd–czyli-optymizm