2 czerwca 2025 r od godziny 10:00 rozpoczyna się rekrutacja do projektu realizowanego w ramach programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego 2021 – 2027, Priorytet FERS.05 „Innowacje społeczne”, działanie 05.01 „innowacje społeczne”.
Zakończenie naboru – 16 czerwca 2025 godzina 16:00
W projekcie mogą wziąć udział uczniowie liceum, technikum, branżowej szkoły I i II stopnia z rodzin o niskich dochodach. Wnioski mogą także składać obcokrajowcy uczęszczający do szkół na terenie Polski.
Kryterium dochodowe upoważniające do złożenia wniosku o stypendium jest spełnione w następujących przypadkach:
- Jeżeli uczeń lub uczennica korzysta z programu „Posiłek w szkole i w domu”, wystarczające będzie potwierdzenie tego faktu przez dyrektora szkoły, do której uczeń lub uczennica uczęszcza w postaci wydanego zaświadczenia lub zaświadczenia wydanego przez OPS albo decyzji administracyjnej o korzystaniu z programu w chwili złożenia wniosku.
- Jeśli uczeń lub uczennica nie korzysta z programu „Posiłek w szkole i w domu”, ale pobiera zasiłek rodzinny – wystarczające będzie zaświadczenie o pobieraniu zasiłku rodzinnego z OPS albo decyzja administracyjna o przyznaniu zasiłku rodzinnego, w której wskazany okres zasiłkowy obejmie moment złożenia wniosku.
Dla uczniów i uczennic umieszczonych w pieczy zastępczej instytucjonalnej oraz rodzinnej zawodowej i rodzinnych domach dziecka kryterium dochodowe nie będzie miało zastosowania.
Dzięki otrzymanemu stypendium ( 15 000 zł na trzy lata szkolne – max. 5000 zł brutto na rok szkolny), uczniowie mają szansę rozwijać pasje, zainteresowania i talenty. Przyznane środki mogą zostać przeznaczone na zajęcia dodatkowe lub na sfinansowanie wakacyjnych wyjazdów edukacyjnych.
Uczestnik lub uczestniczka w ramach projektu będzie mógł wybrać dowolne zajęcia m.in. w takich dziedzinach jak:
- programowanie i nowoczesne technologie,
- sport i aktywność ruchowa,
- muzyka i sztuka,
- literatura i języki obce,
- rękodzieło i zajęcia o charakterze technicznym,
- oraz wielu innych!
Zajęcia realizowane mogą być w trybie cyklicznym, weekendowym, w formie stacjonarnej, hybrydowej lub zdalnej, a także organizowane w trakcie ferii czy wakacji.
Znalezienie organizatora zajęć dodatkowych pozostaje po stronie ubiegającego się o stypendium IKR Junior
Wniosek o przyznanie stypendium IKR Junior można złożyć za pomocą dwóch dostępnych ścieżek:
- Indywidualna: rodzice, opiekunowie prawni lub uczniowie pełnoletni mogą samodzielnie złożyć wniosek.
- Instytucjonalna: szkoły oraz placówki opiekuńczo-wychowawcze będą mogły zgłaszać swoich uczniów.
Szczegóły dotyczące naboru dostępne są na stronie projektu: https://www.frse.org.pl/fers-ikr