Narodowe Święto Niepodległości

Dzień Niepodległości 2023-zdjęcie nr 10

Dnia 7.11.2023 roku , w naszej szkole, odbyła się uroczysta akademia z okazji 105. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę . Uczniowie, dyrekcja szkoły, zaproszeni goście oraz nauczyciele wspólnie uczcili to ważne wydarzenie w historii naszego kraju.

W uroczystości wzięli udział między innymi Zastępca Prezydenta Częstochowy dr Ryszard Stefaniak, Naczelnik Wydziału Edukacji Pan Rafał Piotrowski, Szef Wojskowego Centrum Rekrutacji w Częstochowie ppłk Lucjan Paździora, Dowódca 132 blp: ppłk Cezary Gabryszczak, Przewodniczący Komisji Edukacji w Radzie Miasta Pan Dariusz Kapinos, były, wieloletni Dyrektor naszej szkoły mgr Stanisław Dzwonnik, Radny Miasta Częstochowy, absolwent Żeromskiego – Pan Sebastian Trzeszkowski, przewodniczący Rady Rodziców, kolejny nasz absolwent – Naczelnik Filii Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Częstochowie Pan Piotr Krawczyk, Dyrektorzy zaprzyjaźnionych szkół: Zespołu Szkół im. Jana Kochanowskiego – mgr Mariusz Zawada, Zespołu Szkół Samochodowych – mgr inż. Jacek Grzegorzewski oraz zastępca dyrektora Zespołu Szkół Technicznych – mgr Agnieszka Tomaszewska.

Wydarzenie rozpoczęło wspólne odśpiewanie hymnu narodowego – ,,Mazurka Dąbrowskiego” w asyście pocztu sztandarowego.

Następnie uczniowie mieli okazję wysłuchać przemówień Pani Dyrektor mgr Izabeli Laski i Zastępcy Prezydenta Częstochowy dr Ryszarda Stefaniaka, którzy podkreślali wagę pamięci o bohaterach walk o niepodległość oraz zachęcali do kontynuowania dziedzictwa patriotycznego.

Akademia przeniosła wszystkich jej uczestników do czasów trudnych – 123 lat zaborów oraz wydarzeń z 1918 roku. Zakończenie I wojny światowej stworzyło sprzyjające warunki do odtworzenia państwa polskiego. 11 listopada 1918 roku Józef Piłsudski przejął władzę wojskową i cywilną jako Naczelnik odradzającego się Państwa Polskiego .

Józef Piłsudski, będący jednym z najważniejszych polityków tamtych czasów, sformułował myśl, która po latach pozostaje ważna dla nas wszystkich :

,,Wolności nie dostaje się w prezencie, o nią się walczy, a później trzeba jej strzec, bo lepiej umrzeć na stojąco, niż żyć w pogardzie na kolanach.”

Te słowa stanowią fundament naszej narodowej tożsamości i przypominają nam, jak cenna jest wolność oraz jak wiele poświęceń wymaga jej utrzymanie.

Wszystkim serdecznie dziękujemy za udział w akademii.

Comments are closed.