18 marca klasy II b, II d, III a, III b, IV a i V h po raz kolejny waz z opiekunami, wzięły udział w projekcie Centrum Edukacji Filmowej „Lekcja w kinie”. Tematem dzisiejszej lekcji było: „Sztuczna inteligencja – ludzka czy nieludzka?”
Najpierw wysłuchaliśmy ciekawej lekcji na temat narodzin i rozwoju AI. Nie wszyscy wiedzieli, ze marzenia człowieka o stworzeniu maszyn, które przypominałyby ludzi, a także potrafiłyby myśleć, rozwiązywać za nich problemy, wykonywać ich polecenia, były nie tylko opisywane w literaturze SF. Już w XV wieku Leonardo da Vinci, najwybitniejszy wynalazca tamtych czasów, skonstruował pierwszego, robota humanoidalnego. Dziś już wszyscy wiemy, że AI jest bardzo pomocna w życiu codziennym, ale gdy nie jest odpowiednio wykorzystywana, może nieść za sobą również wiele zagrożeń. Dlatego bardzo potrzebny jest rozsądek podczas korzystania z najnowszych technologii, bowiem nic w pełni nie zastąpi człowieka. Urządzenia technologiczne bowiem nie mają uczuć.
Po ciekawej lekcji obejrzeliśmy film „Mapa maleńkich wspaniałości”
Film opowiada o dwojgu uwięzionych w pętli czasowej nastolatków, którzy muszą współpracować z sobą by się z niej uwolnić, mimo przeciwnych intencji. On chce z niej uciec, a ona wolałaby w niej zostać. Kiedy odkrywają, że mogą ją przerwać jedynie wspólnie znajdując nieznaczne, ulotne chwile, pozwala im to zrozumieć znaczenie tej monotonii i dostrzec szanse na uwolnienie się z niej.
Lekcja w kinie to ciekawy projekt edukacyjny w którym uczestniczymy już trzeci rok i na pewno będziemy te spotkania kontynuować.
Barbara Surmacka