DLA STOJĄCYCH PRZED WYBOREM ZAWODU

https://mapakarier.org/

Zachęcamy uczniów / szczególnie LO / ale nie tylko do skorzystania z bardzo ciekawego interaktywnego narzędzia doradztwa zawodowego. Wybieraj  spośród  584  zawodów.

Dowiesz się, co trzeba umieć i jakie wykształcenie zdobyć, aby pracować w różnych zawodach.Odkrywaj setki ciekawych zawodów i informacje o nich, takie jak wielkość rynku pracy, czas nauki i zarobki.

Skąd czerpać wiedzę o zawodach? Polecamy 10 kanałów na YouTube i 3 podcasty

Internet to miejsce, w którym można znaleźć mnóstwo ciekawych, inspirujących informacji
o bardziej i mniej znanych zawodach. Kanały na YouTube i podcasty są prawdziwą kopalnią wiedzy, podaną w różnej formie. Które warto obserwować? Wybraliśmy dla Was te, które naszym zdaniem są najciekawsze.

Kanały na YT

 Jak to jest być? (kanał naTemat.pl)

To kilkanaście filmów, w których przedstawiciele zawodów opowiadają o swojej pracy: mówią, gdzie mogą pracować, jakie są ich obowiązki, jak wygląda typowy dzień pracy,
w jakim trybie pracują, jakie są istotne predyspozycje wymagane w ich pracy i jak ją zdobyć. Opisują też możliwości rozwoju zawodowego i wysokość zarobków.

 Szukam pracy

Twórca tego kanału, Karol Wyszyński, od 2015 roku publikuje filmy, w których sprawdza, jak pracuje się w różnych zawodach. Próbuje ocenić, które z nich mogą być pracą marzeń,
a które to praca na przetrwanie. Informuje widzów o tym, co trzeba zrobić, żeby zacząć pracę w konkretnym zawodzie, a co, żeby odnieść sukces, oraz ile się zarabia na określonym stanowisku.

 Do roboty

Kanał powstał w 2018 roku. Prowadzący Wojtek Kaczmarczyk w każdym filmie towarzyszy przedstawicielom konkretnego zawodu podczas jednego dnia ich pracy. Pyta ich o specyfikę pracy i sposób zdobycia kwalifikacji,

 ORE (Ośrodek Rozwoju Edukacji)

Na tym kanale można znaleźć około 600 kilkuminutowych filmów, przedstawiających wypowiedzi osób pracujących w danym zawodzie, ich pracodawców oraz uczniów kształcących się w szkołach zawodowych. Filmy zawierają informacje o możliwych ścieżkach edukacyjnych, zadaniach zawodowych, kwalifikacjach wyodrębnionych w tym zawodzie i egzaminach zawodowych, potrzebnych kompetencjach miękkich, przeciwwskazaniach zdrowotnych, zawodach pokrewnych, możliwych miejscach pracy,         a także ciekawostki dotyczące konkretnego zawodu.

Anna Szymańska

Comments are closed.