Na Kresy po zdrowie

Wycieczka do muzeum - zdjęcie nr 6

„Klasa Ib w Muzeum Częstochowskim” 24.05.2023 klasa IB wraz z nauczycielkami – Barbarą Surmacką i Joanną Myślikowską-Kaczmarzyk, zwiedzała wystawę muzeum Częstochowskiego „Na Kresy po zdrowie”.

Zostaliśmy zabrani w podróż po słynnych uzdrowiskach ziem wschodnich dawnej Rzeczypospolitej, których sława sięgała poza granice kraju. Dowiedzieliśmy się, kto przyjeżdżał do leczniczych wód, jaka muzyka dominowała podczas licznych potańcówek, co kuracjusze zabierali z sobą na leczenie oraz jak wyglądało życie w uzdrowisku. Opowieść przedstawiona na wystawie przeniosła nas do lat 20. i 30. XX wieku przedstawiając przedwojenną historię uzdrowisk.

Wystawa, którą oglądaliśmy, poświęcona jest wybranym uzdrowiskom ziem wschodnich dawnej Rzeczypospolitej, które stanowiły wówczas słynne źródła wód naturalnych.

Ekspozycja ma charakter autorsko-kolekcjonerski i prezentuje archiwalia, ikonografię oraz muzealia ze zbiorów Tomasza Kuby Kozłowskiego (pomysłodawcy i autora scenariusza), pokazano również eksponaty ze zbiorów Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczypospolitej oraz materiały udostępnione przez Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej w Przemyślu, Muzeum Częstochowskie oraz Muzeum Stomatologii Piotra Kuźnika.

 

Comments are closed.