Wyróżnienie  dla Mai

Konkurs o Katyniu zdjęcie nr 1

Maja Łuszczyńska, uczennica klasy IV T, otrzymała dyplom za udział w XIV Wojewódzkim Konkursie Historyczno-Literackim: Prawda i kłamstwo o Katyniu. Ważne jest to, że wśród uczniów są młodzi ludzie, którzy angażują się w zgłębianie historii i uczą się z niej.

Zbrodnia katyńska jest jednym z najtragiczniejszych wydarzeń w historii Polski i Europy. W 1940 roku, podczas II wojny światowej, sowieckie NKWD dokonało morderstwa na tysiącach polskich oficerów, którzy byli przetrzymywani jako jeńcy wojenni w obozach w okolicach Katynia, Charkowa i Miednoje. Był to bezprecedensowy akt barbarzyństwa, mający na celu eliminację polskiej elity intelektualnej i militarnej.

Rosjanie dopiero w kwietniu 1990 r. uznali swoją odpowiedzialność za zbrodnię.

W roku 1992, na polecenie ówczesnego prezydenta Rosji Borysa Jelcyna strona polska otrzymała kopie dokumentów dotyczących zbrodni, w tym wspomnianej tajnej decyzji politbiura z 5 marca 1940 r. Rosja wszczęła nawet śledztwo, które zakończono jednak w 2005 r. uznając, iż mord na polskich jeńcach nie był ludobójstwem, lecz „zwykłym” przestępstwem, które uległo przedawnieniu.

Konkurs „Prawda i kłamstwo o Katyniu” miał na celu zwiększenie świadomości społecznej na temat tej zbrodni oraz propagowanie prawdy historycznej. Maja wykazała się nie tylko dogłębną wiedzą na temat zbrodni katyńskiej, ale także umiejętnością logicznego myślenia i krytycznego podejścia do informacji

Małgorzata Musiałek

Comments are closed.